Upoznavanje sa drugom kulturom pomaže da upoznamo našu sopstvenu, stoga ćemo se danas pobliže upoznati sa izrekama jevrejskih mislilaca. Upoznaćemo se sa umetnošću ćutanja. Ovi pametni ljudi smatrali su tišinu odlikom mudrih i obrazovnih osoba.
Umetnost ćutanja
"Umetnost čoveka na ovom svetu je da nauči da ćuti."
"Čak i nakon što sam ceo svoj život proveo među mudracima, nisam našao ništa što bi bilo bolje od tišine."
"Čak i budala, ako ćuti, deluje mudro."
„Govoreći, pustio sam da reči vladaju nadamnom. Ali kad umuknem, počnem da vladam nad rečima, mogu ih izgovoriti ili odbiti. “
"Ne odgovaraj budali na njegovu glupost."
"Pametan ne počne da se svađa sa onim koji je pametniji od njega. Ne žuri da napadneš svog sagovornika ... To rade samo budale.”
"Tišina odgovara mudrosti, ali tišina nije mudrost."
"Dobra tišina je teža od dobrog razgovora."
"Bog je dao čoveku dva uveta i jedna usta da bi više slušao i manje govorio."
Ove izreke jevrejskih mudraca čine da mislite i preispitate svoj stav prema onome što kažemo. Zaista, bolje je ćutati nego govoriti gluposti. I u nekim trenucima čovekova tišina može govoriti elokventnije od najboljih reči.
Za izreku „ćutanje je zlato“ znamo još od detinjstva, ali to ne znači da bi definitivno trebalo da ćutimo i da ne progovaramo. Na kraju krajeva, tišina i razgovore su dve krajnosti.
Umetnost tišine ne sme se mešati u izgradnji odnosa, već bi trebalo da pomogne. Sposobnost ćutanja i slušanja osobe na vreme pomoći će da se bolje povežete sa svojim sagovornikom i uspostavite odnos pun poverenja.
Morate naučiti šta je bolje reći a šta bolje prećutati.